Bitcoin, Küresel Politik Geri Tepme Ortasında Dayanıklılık Gösteriyor

Bitcoin, Küresel Politik Geri Tepme Ortasında Dayanıklılık Gösteriyor

Kripto varlık piyasası bir korkaklık içinde kalıyor. Tarafından ders çaldı edilmiş olması Tesla ‘nın duyurusu artık kabul edeceğini (BTC) Bitcoin Arabalara olan ödeme olarak, bu olmuştur hükümet ve düzenleyici Pushback bir akışı ile daha aşağı sürükledi.

Çin’in madencilik üzerindeki baskısından Binance’e karşı düzenleyici uyarılara kadar , bir dizi hükümet eylemi kriptoyu yana veya geriye doğru hareket ettirmeye hizmet etti. Ancak sektör gözlemcileri çoğunlukla bu tür eylemlerin piyasa üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu konusunda hemfikir olsalar da, olabilecekleri kadar olumsuz olmadıkları konusunda da hemfikirler.

Aslında, Cryptonews.com’a konuşan yorumcular, bitcoin’in 30.000 USD’lik bir direnç seviyesine inatla tutunmasının , zayıf olduğu kadar bir dayanıklılık işareti olduğunu da doğruluyor . Aynı zamanda, hükümet ve düzenleyici eylemlerin uzun vadede kripto para birimini boyun eğdiremeyeceğini ve özellikle Bitcoin’in merkezi kontrolden kaçmak için tasarlandığını onaylıyorlar.

Hükümetler harekete geçiyor, kripto para birimi düşüyor

Blockchain Coinvestors’ın ortağı Lou Kerner, ” Özellikle Çin’deki hükümet eylemleri, kripto piyasası üzerinde yakın vadede önemli bir olumsuz etki yarattı” dedi .

Çin , BTC’nin zaten 58.000 USD’den 45.000 USD’ye düştüğü bir zamanda, 18 Mayıs’ta finans kurumlarına eski bir spekülasyon karşıtı yasayı hatırlattı . Bu haber daha sonra BTC’nin üç gün içinde 35.000 USD’ye kadar düşmesine neden oldu ve kripto varlık piyasasının geri kalanı da aynı şeyi yaptı.

“Bunu Haziran ayında Çin’deki Bitcoin madenciliğine yönelik ciddi bir baskı izledi. Kerner, Cryptonews.com’a verdiği demeçte, diğer hükümet hamleleriyle birlikte, Çin’deki kripto talebinin azalmasıyla aynı zamanda birçok Çinli tasfiyeye zorlandı .

Diğer analistler, piyasanın mevcut sıkıntılarının tek nedeninin hükümet/düzenleyici eylemler olmadığını öne sürseler bile bu değerlendirmeye katılıyor.

“Kripto para birimlerinin fiyatlarını olumsuz yönde etkileyen en büyük faktörün, Çin’den ABD’ye ve başka yerlere son zamanlardaki hükümet ve düzenleyici eylemlerin etkisi olduğunu düşünüyorum. Doların son ikincil diğer suçlu olmuştur,”Fawad Razaqzada, bir analist söyledi ThinkMarkets .

Çin’in yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri kripto ile ilgili hükümet müdahalelerinin başka bir yeri olmuştur. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde gördüğümüz en aramaları gelen Gelir İdaresi sıkı düzenlenmesi için (IRS), araştırmalar gelen Binance içine Commodity Futures Trading Komisyonu ( ve Adalet Bakanlığı ve IRS) ve talepler içinde sert kurallar için milletvekillerinin fidye yazılımı saldırılarının yüzü.

Bu sadece Amerika Birleşik Devletleri. Düzenleyici ve hükümetin icraatları gelen başka bir yerde son bir ay içinde meydana gelmiş İngiltere’de ve AB için Singapur, Tayland ve diğerleri. O zaman, kripto varlık piyasasının toplam değeri 2 trilyon USD’den yaklaşık 1,3 trilyon USD’ye düştü.

Düzenleme karşısında dayanıklılık

Bununla birlikte, çoğu analist, özellikle Çin’deki baskının boyutu göz önüne alındığında, pazarın bazılarının beklediğinden daha iyi ilerlediğini iddia ediyor.

“Hükümetin bu eylemlerinin fiyatlar üzerinde kesinlikle kısa vadeli olumsuz bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, artık bitcoin’in 30 bin doların altına inmek istemediğini gördük – tekrar 3 bin dolara düşmedi, ”diyor acil müdahale ağı Guardian Circle’ın kurucusu/CEO’su Mark Jeffery .

Bitcoin’i aşağı itmenin “su altında bir plaj topunu tutmaya çalışmak” gibi olduğunu öne sürdü. Ayrıca, bu noktada, artan sayıda hodler ve balinadan veya bir gerileme sırasında madeni para biriktirmeye istekli büyük BTC sahiplerinden nasıl yararlandığını da vurguladı .

“Eski cüzdanlar satmayı reddediyor – ne olursa olsun. Bitcoin’in değerini on yıldır dolardan daha iyi tuttuğunu biliyorlar ” dedi Cryptonews.com’a .

Fawad Razaqzada ayrıca, bitcoin’in 2020’nin sonuna doğru toplanmaya başlamadan önceki 10.000 USD’ye geri dönmemesi gerçeğinden cesaret alınması gerektiğini söyledi.

“Pekala, bitcoin fiyatlarına bakıldığında, iki ayın en iyi kısmı için 30K USD ile 40K USD arasında yatay gidiyorlar. Artan düzenleme seviyeleri ve hükümet eylemleri nedeniyle önemli ölçüde daha düşük fiyatlar görmememiz, Bitcoin ve diğer kriptolar için zayıflıktan ziyade esnekliği ve gücü gösteriyor” dedi.

Bununla birlikte, bitcoin görünüşte güçlü bir destek seviyesine ulaşmış olsa da, diğer faktörlerin yanı sıra hükümet eylemlerinin onu oldukça hızlı bir şekilde yaklaşık 65.000 USD’den aşağı indirdiği unutulmamalıdır.

Lou Kerner, “Piyasanın bu hamlelere yönelik keskin olumsuz tepkileri, pazarın emekleme dönemini ve Çinli satışların hızlanması ve Çinli alıcıların gevşemesi nedeniyle devreye girecek alıcı derinliğinin eksikliğini vurguluyor” dedi.

hükümete

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 65.000 USD’den yarıya inmiş olmasına rağmen, endüstri rakamları, hükümetlerin onu uzun vadede aşağıda tutmak için gerçekten o kadar çok şey yapamayacağından emin.

Mark Jeffery, “Ama bence nihayetinde Bitcoin’i durdurmaya çalışmak, interneti durdurmaya çalışmak gibidir: yapamazsınız” dedi.

Hükümetlerden ve düzenleyicilerden artan sayıda ‘saldırıya’ tanık olacağımızdan şüpheleniyor.

“Kesinlikle KYC [müşterinizi tanıyın] değişim taleplerinin arttığını göreceğiz – anonim cüzdanlar ve işlemler fikri hükümet için lanetli: finansal bir panoptikondan hoşlanıyorlar. Bunun için belirttikleri nedenler, bir dereceye kadar meşru olan AML [kara para aklamayla mücadele] ve terörizmdir, ancak gerçek sebepler olduğundan şüpheleniyorum” dedi.

Jeffrey, özellikle hükümetin şeffaflık isteklerini oldukça açık bir şekilde göz ardı etme eğiliminde olan merkezi olmayan finans ( DeFi ) platformları ve merkezi olmayan borsalar ( DEX es) konusunda endişeli .

“Eğer bunlara bağlanan her cüzdanın KYC yapması gerekiyorsa, nasıl hayatta kaldıklarını anlamıyorum. Bunun nasıl uygulandığını da anlamıyorum, ancak hükümet teorik olarak bir DEX veya DeFi akıllı sözleşmesi uygulayan herkesi cezalandırmaya ve tutuklamaya başlayabilir” diye ekledi.

Bununla birlikte, Lou Kerner , El Salvador örneğinin vurguladığı gibi , tüm ülkelerin kripto para birimine hoşgörüsüz bir yaklaşım benimsemeyeceğini belirtti .

“Uzun vadede kripto, herhangi bir ülkeden veya ülke grubundan çok daha büyük” dedi. “İnşaatçılar daha düzenleyici dostu yargı bölgeleri inşa etmeye çalıştıkça, baskı uygulayan ülkeler, mümkün olduğunda bir yetenek göçü görecek.”

Fawad Razaqzada ayrıca kripto para birimlerinin kullanımını tamamen bastırmanın zor olacağını söyledi.

şu sonuca varmıştır:

“Yetkililerin her yerde, herkes için erişimi tamamen kısıtlayabileceklerini sanmıyorum. Hükümetlerin, nihayetinde fiat para birimlerinin yerini alabilecek veya en azından onları tamamlayabilecek alternatif bir ödeme şekli olarak kriptoların yükselişiyle tehdit edildiği açık.”